Oficjalna strona Krajowej Rady Spółdzielczej  |  ogólnopolski portal spółdzielczy KRS 03 KRS 04 KRS 05  KRS 06 KRS 07   

Get Adobe Flash player

 

Światowe Targi Spółdzielcze ICA-EXPO organizowane są przez Międzynarodowy Zwiazek Spółdzielczy. Do tej pory odbyły się trzy wystawy - w Portugalii (Lizbona), w 2010 r. Indiach (Bangalore) oraz w Wielkiej Brytanii (Manchester)

 

Targi ICA-EXPO, 29 października - 2 listopada 2012 r., Manchester

 

Na zakończenie Międzynarodowego Roku Spółdzielczości 2012 odbyły się Światowe Targi Spółdzielcze. Były one częścią ogólnoświatowej imprezy pod hasłem "Co-operatives United", która obejmowała wiele seminariów, spotkań i konferencji, m.in. nadzwyczajne zgromadzenie Międzynarodowego Związku Spółdzielczego oraz Kongres Spółdzielczy. Wszystko odbywało się w centrum Manchesteru, w wielkim kompleksie wystawowo-konferencyjnym Manchester Central, urządzonym w przebudowanej hali XIX-wiecznego dworca kolejowego.

 

W wystawie wzięły udział spółdzielnie z 35 krajów, polskie stoisko przygotował Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, a znalazły się na nim m. in. wyroby metalowe oraz obuwie ze spółdzielni im. J. Kilińskiego w Gdyni. Stoisko odwiedziła m.in. Dama Pauline Green, prezydent MZS. Duże wrażenie robiły wielkie ekspozycje Wielkiej Brytanii, Brazylii, Indii, Chin, Kanady, Francji ale także Rumunii, Litwy, czy Bułgarii. Ta ostatnia cieszyła się szczególną popularnością dzięki degustacji win i interesującej ofercie turystycznej. W stoisku  brazylijskim spotkać można było Roberto Rodriguesa, byłego prezydenta MZS i ministra rolnictwa swego kraju, obecnie ambasadora Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO), laureata tegorocznej Nagrody Pionierów Roczdelskich przyznawanej przez MZS za szczególne zasługi dla światowej spółdzielczości. Podczas serdecznego spotkania z delegacją KRS Roberto Rodrigues wspominał swój pobyt w naszym kraju oraz specjalny miecz, który otrzymał wówczas „aby służył mu do dalszej walkę za sprawę spółdzielczości na świecie”. W usytuowanym w pobliżu głównej hali wystawowej kompleksie brytyjskim urządzono „uliczkę spółdzielczą” z atrakcyjnymi stoiskami poszczególnych spółdzielni kraju gospodarzy oraz Wystawę Życia Spółdzielczego, gdzie w malowniczej scenerii odbywały się przez cały czas imprezy dla dzieci przybliżające im poprzez zabawę spółdzielcze idee, a przyciągające setki dzieciaków od przedszkolnych maluchów z mamami po wycieczki szkolne starszej młodzieży.

 

Strona Światowych Targów Spółdzielczych w Manchesterze